Astazi mi-ar fi placut sa ajung la conferinta de presa despre cea de-a V-a editie Docuart Fest Bucuresti si sa ascult detalii despre programul complet al celor 6 zile de proiectii si evenimente din perioada 27 septembrie – 2 octombrie de la Cinemateca Eforie si Cinema Muzeul Taranului – Sala Horia Bernea.
 Selectia de film documentar exclusiv romanesc se remarca mai ales prin diversitate. Cele 25 de filme aflate in competitie sunt semnate de studenti, regizori profesionisti si realizatori de televiziune, fiind reunite productii care aduc diverse abordari ale autorilor si, de asemenea, experiente diferite. Important de mentionat este ca 20 dintre aceastea sunt in premiera.

Acestora li se adauga o noua sectiune necompetitionala, „Variatiuni / filme despre oameni si locuri”, spatiul in care sunt grupate imagini reale ale existentei, surprinse intocmai de camera de filmat. Ca mostra a acestei experiente, Docuart organizeaza in parteneriat cu ARCEN “Bucurestii ce se duc | Povesti din cartierul evreiesc”, un tur ghidat despre locurile si oamenii capitalei, in zilele de 24 si 25 septembrie.

De nelipsit in aceasta editie, precum si in cele precedente, este sectiunea de Focus, care in 2016 se apleaca asupra documentarelor regizorului Bose Ovidiu Paștina.

Lista filmelor cuprinde co-productii cu tari precum China, Republica Ceha, Marea Britanie, Republica Moldova sau Serbia. Acestea suprind povesti de viata ale zilelor noastre sau intamplari apuse, carora timpul nu le poate intoarce spatele. Portrete, istorisiri, culturi, cercetari – documentarele isi asteapta cinefilii sa treaca pragul Cinematecii Eforie si salii Horia Bernea de la Muzeul Taranului pentru a le cunoaste pe toate. Fiecare film va avea o dubla proiectie in fiecare dintre cinematografe si va fi insotit de sesiuni de intrebari si raspunsuri cu regizorii.

La Cinemateca Eforie, festivalul debuteaza de pe 27 septembrie, de la 19:00, cu gala de deschidere in cadrul careia va fi proiectat filmul “100 de movile” (R. Max T. Ciorbă), inscris in competitie in sectiunea principala, schitand povestea unui elvetian ce viziteaza muzicieni romani care inca pastreaza folclorul in opera lor. La final, regizorul alaturi de cei prezenti in film, Alexandru Arcus si Marius Andrei Alexe (MC Bean, Subcarpati), vor fi prezenti pentru a vorbi publicului.

Proiectiile sunt precedate de masterclass-uri tinute de cunoscuti ai festivalului, cineastii Cristian Tudor Popescu si Dan Curean. Acestia vor vorbi despre manipulare in documentarul contemporan, 1 octombrie de la 11:00, respectiv, perspective de interpretare a realitatii in filmul documentar, pe 29 septembrie de la aceeasi ora, la Cinemateca Eforie.
 

Intre aceste doua sesiuni de masterclass se aseaza o dezbatere a unui eveniment indelung discutat. La aproape un an de la evenimentul Colectiv, Docuart Fest aduce in cadrul dezbaterii “Cum se vede realitatea la televizor” reprezentanti ai celor 5 posturi TV (Digi 24, ProTV, TVR, Antena 3 si Discovery) care au realizat documentare despre cele intamplate. Cinci unghiuri distincte de abordare vor fi dezbatute chiar de realizatorii acestora, vineri, 30 septembrie, de la 11:00, la Cinemateca.
 
In programul festivalului este inclus un live performance cu rol de explorare a depresiei. Cinty Ionescu si Sorin Paun (re)interpreteaza si (re)mixeaza live povesti personale legate de depresie, pornind de la documentarul interactiv “Fata ascunsa”.

Programul complet poate fi consultat pe http://festival.docuart.ro/program/.

Bucuresti Docuart Fest este organizat de Docuart, fiind co-finantat de Ministerul Culturii prin programul Accces si de Centrul National al Cinematografiei in urma selectiei la concursurile de finantare.

Intrarea este libera in cadrul proiectiilor si discutiilor Bucuresti Docuart Fest, insa la gala de deschidere din 27 septembrie participarea se realizeaza pe baza inregistrarii online pe site-ul oficial, http://festival.docuart.ro/.

Eu cred ca este un festival foarte interesant si merita urmarit de aproape, face parte din genul de evenimente care lipsesc momentan de pe piata romaneasca.

Cu drag,

Alina

S-ar putea să-ți mai placă

Lasă un Comentariu

* Prin utilizarea acestui formular ești de acord cu stocarea și gestionarea anumitor date despre tine de către acest website.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Acest website folosește cookie-uri pentru a-ți îmbunătăți experiența de navigare. Presupun că ești de acord cu acest lucru, însă poți opta pentru dezactivarea lor dacă dorești. Acceptă Citește mai mult